ייעוץ לעסקים משפחתיים

חברת FRONTIS מתמחה ומובילה בייעוץ לעסקים משפחתיים

FRONTIS

ייעוץ לעסקים משפחתיים: כל מה שתרצו לדעת

באנר הנעה לפעולה - frontis - ייעוץ לעסקים משפחתיים

מהו "עסק משפחתי"?

במדינת ישראל פועלים עסקים משפחתיים רבים, מעסקים קטנים מאוד ועד חברות גדולות כגון ענקית מוצרי הניקוי סנו, חברת שטראוס בתחום המזון וקמעונאית האופנה קסטרו

עסק משפחתי מוגדר כעסק אשר נמצא בשליטה של משפחה גרעינית אחת או משפחה מורחבת, המורכבת ממספר משפחות גרעיניות, כאשר שאיפת המשפחה הינה להעביר את העסק מדור לדור. למעשה, השאיפה להעביר את העסק לדורות הבאים הינה הבסיס לעסק המשפחתי.

בעסק שאינו משפחתי, בעלי מניות צפויים למכור את אחזקותיהם במידה ומחיר המניה יהיה גבוה מהשווי הכלכלי של העסק. עבור משפחה השולטת בעסק, על פי רוב, הסיפור שונה. השאיפה להמשיך ולשלוט על העסק וליהנות מהיתרונות הכלכליים שהעסק מייצר לאורך דורות מייצרת התנגדות אינהרנטית למכירת האחזקות ונטייה לשמור על האחזקות גם כאשר מחיר המניה גבוה מהשווי הכלכלי. במדינת ישראל, ובמדינות רבות בעולם, עסקים משפחתיים מהווים מגזר חשוב ביותר בעולם העסקי. לפני מספר שנים נמצא כי למעלה משליש מתוך אלף החברות הגדולות ביותר בעולם (במונחי שווי שוק) נשלטות על ידי משפחות. ניהול מוצלח של עסק משפחתי אינו דבר פשוט. הניסיון של יועצים עסקיים אשר מספקים שרותי ייעוץ עסקי לעסקים משפחתיים מלמד, כי עסקים משפחתיים פועלים בסביבה בעלת מאפיינים שונים מאשר עסקים שאינם משפחתיים. שונות זו באה לידי ביטוי, בכך שעסקים משפחתיים נהנים מיתרונות בלעדיים, לצד שורה של אתגרים ייחודיים ומורכבים.

FRONTIS

עסקים משפחתיים ממליצים על Frontis

ורד בן סעדון מיקב טורא, יקב משפחתי:
"לילך עזרה לי ברמת היעדים, איך לנהל עובדים, איך להגיע להישגים, איך לבנות תכנית שיווק ובעיקר, איך ללמוד לעבוד ביחד בעלי ואני ולהגיע לאיזונים בין החיים לעסק."

ורד בן סעדון - יקב טורא - FRONTIS המלצת לקוחה
נגן וידאו אודות ורד בן סעדון - יקב טורא - FRONTIS המלצת לקוחה

שרית ממי מחברת Enjoy הפקות, עסק משפחתי:
"לילך עזרה לנו להבין איך נכון להתנהל בתוך העסק ברמת הזוגיות, ברמת העסק המשפחתי בצורה הרמונית על ידי חלוקת תפקידים נכונה, מתן ערכים, איך לפתח עוד מוצרים, איך למכור, לשווק ועוד. אנחנו נורא נהנים בפגישות איתה!"

שרית ממי Enjoy הפקות - FRONTIS המלצות
נגן וידאו אודות שרית ממי Enjoy הפקות - FRONTIS המלצות

ניווט מהיר:

FRONTIS

מהם המאפיינים הייחודיים של עסקים משפחתיים?

001 - ספרה 1 בעיצוב

מחויבות ומסירות

002 - ספרה 2 בעיצוב

ידע נצבר

003 - ספרה 3 בעיצוב

רמת סיכון נמוכה

004 - ספרה 4 בעיצוב

תכנון לטווח ארוך

005 - ספרה 5 בעיצוב

שם ומוניטין

001 - ספרה 1 בעיצוב

מחויבות ומסירות

בני משפחה המנהלים יחדיו עסק חשים אחריות ומשקיעים בעסק זמן ואנרגיה ברמה של בעלים ומייסדים יותר מאשר זו של עובדים שכירים. חשיבה מתמדת על שיפור, יזמות של רעיונות חדשים ורצון לממש יוזמות הם הכלל בקרב עובדים ומנהלים בעסקים משפחתיים. ובנוסף, זריזות בקבלת החלטות וקבלת ליווי עסקי מקצועי, כשקשר ההדוק בין חברי ההנהלה עוזר ומקל על קבלת החלטות אפקטיבית ומהירה.

002 - ספרה 2 בעיצוב

ידע נצבר

בעסקים משפחתיים רבים קיימת דרך מיוחדת לעשות דברים. משפחות בעבר נהגו להחזיק בידע ייחודי, טכנולוגי או מסחרי, ולהעבירו מדור לדור. קל יותר להגן על סודות מסחריים בתוך המשפחה. דור הילדים גדל ומתבגר בסביבת העסק, תוך כדי למידה מתמדת של העסק, כך שהידע נשמר ולעתים אף מתעצם במעבר הבין דורי.

003 - ספרה 3 בעיצוב

רמת סיכון נמוכה

מחקרים מראים כי עסקים משפחתיים נוטים פחות לקחת סיכונים בהשוואה לעסקים שאינם משפחתיים. הכוונה להעביר את העסק מדור לדור גורמת למשפחה להימנע מביצוע פעולות העלולות להביא להפסדים משמעותיים, כגון לקיחת הלוואות בסכומים גבוהים, רכישת חברות אחרות ומכירה ללקוחות לא אמינים.

004 - ספרה 4 בעיצוב

תכנון לטווח ארוך

הכוונה להעביר את השליטה לדורות הבאים מייצרת נטייה למחשבה ותכנון של תוכנית עסקית ארוכת טווח, יותר מאשר עסקים שאינם משפחתיים. בנוסף לכך, ישנה  יציבות תעסוקתית אשר תלויה במנהלים ועובדים שמתחלפים בתדירות איטית הרבה יותר בהשוואה לעסקים שאינם משפחתיים. ועם זאת, בתקופות של משבר עסקים משפחתיים נוטים לשמור על העובדים ולהימנע מפיטורים.

005 - ספרה 5 בעיצוב

שם ומוניטין

השם הטוב של המשפחה כרוך במותג העסק.  

FRONTIS

יתרונות לשירותי ייעוץ לעסקים משפחתיים

יתרונות לשירותי ייעוץ לעסקים משפחתיים fronits ייעוץ עסקי
יתרון:תאור:

תכנון ירושה

יועץ עסקי יכול לסייע בפיתוח תכנית ירושה לעסק המשפחתי, לעזור להבטיח שהעסק ימשיך לשגשג ולהצליח לאחר שהדור הנוכחי יעבור.

יישוב קונפליקטים

 יועץ עסקי יכול לסייע בפתרון קונפליקטים שעלולים להתעורר בתוך העסק המשפחתי, ולסייע בשמירה על קשרים חיוביים בין בני המשפחה לעסק.

ניתוח אובייקטיבי

 יועץ עסקי יכול לספק פרספקטיבה וניתוח אובייקטיבי של פעילות העסק המשפחתי, ולסייע בזיהוי תחומי שיפור וייעול.

פתרונות מותאמים אישית

 יועץ עסקי יכול לפתח פתרונות עסקיים מותאמים אישית המותאמים לצרכים ולמטרות הספציפיות של העסק המשפחתי.

סימני שאלה וקריאה מונחים על כיסאות מייצגים ייעוץ לעסקים משפחתיים - שאלות ותשובות מטעם חברת FRONTIS
FRONTIS

ייעוץ לעסקים משפחתיים - שאלות ותשובות

הכשרת דור ההמשך לניהול ובעלות
צוות חברת הייעוץ חונך את בני המשפחה המיועדים לקחת תפקידים ניהוליים ולרשת בעלות בעסק המשפחתי, בבנייה של כישורים ויכולות לשיתוף פעולה, התנהלות רגשית וגם תכונות מעשיות המעודדות הצלחה. ככל שמתחילים מוקדם יותר כך גובר הסיכוי להצליח בסלילת הנתיב הייחודי של כל בן משפחה. לדוגמה, עסקים משפחתיים רבים נוהגים "לשלוח" בני משפחה לעבוד בחברות אחרות ולרכוש ניסיון מהותי, בטרם כניסה לעבודה בעסק המשפחתי.

אמנה משפחתית
צוות חברת ייעוץ לעסקים משפחתיים מלווה את בני המשפחה בניסוח אמנה משפחתית, מסמך המסדיר את כל העניינים המהותיים בקשר בין העסק לבין המשפחה. מבנה הנכסים, זכויות וחובות הבעלים, זכאות לבעלות, מנגנוני כניסה לחברה ופרישה מהחברה, זכויות וחובות בני משפחה אשר מועסקים בחברה לעומת בני משפחה שאינם מועסקים בחברה. האמנה המשפחתית קריטית לביסוס אמון ויצירת ביטחון, ומסייעת "להקטין את הלהבות" ולמנוע סכסוכים משפחתיים. האמנה מתורגמת לשפה משפטית מחייבת על ידי עורך דין מוסמך.

ייעוץ ניהולי וארגוני
דרכי ההתנהלות של דור המייסדים בעסק המשפחתי הביאו ברכה רבה. אולם האם נדרש שינוי? האם התרבות הארגונית מותאמת לסביבה הקיימת? האם ניתן לבנות בסיס יציב לצמיחת העסק המשפחתי בדורות הבאים, תוך שימור המסורת במקביל ליצירת נורמות ומנגנונים חדשניים?
כניסה של מנהלים ועובדים חדשים לעסק היא אירוע מכונן. במיוחד בשלבי המעבר הבין-דורי או כהכנה למעבר, יש צורך להגדיר תהליכים, תחומי אחריות וסמכויות, המכבדים את המסורת ובכל זאת עם המבט קדימה. יועצים ניהוליים וארגוניים המתמחים בעסקים משפחתיים יכולים להביא ערך רב בליווי תהליכי התחדשות כמפורט לעיל.

עסקים הנמצאים בשלב מוקדם של היערכות למעבר בין-דורי. ככל שתתחילו מוקדם יותר, כך תוכלו לבנות תשתית יציבה שתבטיח את הלכידות המשפחתית בד בבד עם ההצלחה העסקית.

עסקים הנמצאים בעיצומו של מעבר בין-דורי. במקרה זה חשוב ודחוף לקיים תהליך ליווי על ידי יועצים מנוסים ומקצועיים, כדי להבטיח מעבר חלק ככל שניתן ולצייד כל מנהל ועובד בהבנה ברורה מה החובות והזכויות שלהם.

עסקים החווים אתגרי ניהול. חברת ייעוץ מקצועית יודעת ללוות את ההנהלה ביצירת מנגנונים טובים יותר להאצלת סמכויות, שיפור ערוצי התקשורת בין חברי ההנהלה וקיום תהליכי עבודה ליישוב סכסוכים.

עסקים החווים אתגרים כלכליים. במקרה זה חברת הייעוץ תתמקד בהערכת האתגרים הגורמים לירידה בהכנסות וברווחיות, תוך מתן התייחסות להיבטים רגשיים הקשורים בחיי המשפחה והמלצה על פתרונות ייחודיים להגדלת הרווחים וההכנסות תוך העצמת הקשר המשפחתי. מובן שרק יועצים המנוסים מאוד בעבודה עם עסקים משפחתיים יידעו לנווט בהצלחה בים הסוער הזה.

הקשר המהותי העמוק בין עבודה ומשפחה מהווה יתרון גדול – וגם חיסרון משמעותי. עסקים משפחתיים מועדים להיכנס לקונפליקטים הנובעים מהחיבור בין משפחתיות ועסקים. נסקור להלן את האתגרים המורכבים ביותר עימם עסקים משפחתיים נאלצים להתמודד:

מעבר בין-דורי – העברת השליטה בעסק המשפחתי מדור לדור הינה תהליך מורכב ואיטי הדורש הכנה רבה על מנת להימנע מסכסוכים ומלחמות פנימיות. כיצד בוחרים מי יקבל את מושכות ההנהגה לאחר פרישת המייסד? מדובר באירוע מכונן אשר לעתים מביא לסכסוך קשה בקרב המשפחה. המטענים הרגשיים הופכים את ההחלטה למורכבת לאין שיעור בהשוואה לעסקים שאינם משפחתיים.

בעבר, מייסדים רבים של עסקים משפחתיים נמנעו מקיום תהליך מסודר של העברה בין-דורית וזה הוביל במקרים רבים לפגיעה אנושה גם בעסק וגם במרקם המשפחתי. כאשר כמה אחים ואחיות יורשים שליטה בעסק, לעתים קרובות יצוצו קונפליקטים המבוססים על ראייה שונה שיש לכל אחד מהם לגבי האופן הראוי לניהול וצמיחת העסק. ללא מנגנון בהיר וברור לקבלת החלטות, כל צד מושך לכיוון שלו וזה מייצר מתח עצום וחוסר ודאות בקרב מנהלי ועובדי החברה, כמו גם לקוחות וספקים.

החדשות הטובות הם שניתן להיערך מראש על מנת לצלוח בשלום את שדה המוקשים של המעבר הבין-דורי. זה דורש ביסוס מנגנונים כגון "אמנה משפחתית" וניהול הציפיות של כל יורש ויורשת. הפירות שעשויים להיוולד מתהליך הכנה מוצלח עשויים להיות לא רק יציבות וצמיחה של העסק אלא גם חיזוק הקשרים המשפחתיים.

התנגדות לשינויים – עסקים משפחתיים מצליחים לעתים קרובות בזכות שמירה קפדנית על מסורת. אולם בחיים של כל עסק מגיע שלב בו נדרש שינוי מהותי. בעסק משפחתי, לעתים קשה יותר להנהיג שינוי מכיוון שהמטענים הרגשיים הקשורים בעסק המשפחתי עשויים להוביל לנטייה להיצמד לעבר. אמירה נפוצה בעסק משפחתי המשקפת התנגדות לשינוי היא "אבא היה עושה את הדברים בצורה הזאת". במיוחד בימינו, שבה המציאות העסקית משתנה בקצב מהיר כל כך, היכולת להסתגל לשינויים היא קריטית להצלחה, וזה מחייב לעתים שינוי ויציאה מהמסגרת שהותוותה על ידי מייסדי החברה בדורות הקודמים.

מחקרים מראים כי הביצועים הפיננסיים של חברות משפחתיות הנסחרות בבורסה עולים, בשורה של מדדים, על אלו של חברות ציבוריות שאינן משפחתיות. ללא ספק, המאפיינים הייחודיים של עסקים משפחתיים מסייעים להם להתקיים בהצלחה במשך מספר דורות. אולם אתגרים מורכבים ביותר ניצבים בדרכו של עסק משפחתי, שעשויים להכשיל את מאמצי דור המייסדים להעביר את העסק לדור הבא.
ייעוץ מקצועי הניתן לעסק משפחתי עשוי לעזור למשפחה להתמודד בהצלחה עם האתגרים הללו.

דילוג לתוכן