תחזית עסקית

יצירת תחזית עסקית הינה חשובה בכל עסק, כדי לקבל תמונת מצב אמינה על המצב הפיננסי שלו, השוואה עם מה שהיה בעבר והערכות למה שצפוי בעתיד.
בתחזית העסקית ניתן לראות את השווי של כל מוצרי החברה ולהעריך את כדאיותם, את היקף המכירות שלהם לאורך כל השנה, ניתן ליצור דרכה תחזית של ההכנסות וההוצאה לשנה הקרובה ולתכנן לעתיד את ההתנהלות הכספית והארגונית במהלכה.
מעקב אחרי תזרים המזומנים, כחלק מהתחזית העסקית, הינו משמעותי ביותר להתנהלות העסק בשנה הקרובה ומאפשר גם היערכות מוקדמת לחודשים בעלי רווחים נמוכים או גבוהים במהלך השנה.

מהי תחזית עסקית?

תחזית עסקית הינה חישוב מראש והערכה של ההכנסות וההוצאות העתידיות הצפויות בעסק בשנה הקרובה וניתוח מעמיק של ביצועי העסק.
בעזרתה ניתן לראות תמונה כוללת של מצב העסק מבחינה כספית בהווה והערכה מהו יהיה המצב בחודשים הבאים.
ניתן לומר, שהתחזית העסקית מהווה את "המצפן" של העסק המכוון את דרכו להווה ולעתיד הקרוב והרחוק.

באנר הנעה לפעולה - frontis עם לילך זיו

כשמבצעים תחזית עסקית, ניתן בעזרתה להעריך את הדינמיות המשתנה של העסק במהלך השנה וכך לקחת החלטות מושכלות לגבי ניצול הכספים וחלוקתם במהלך תקופה זו.
כך ניתן גם לחסוך בהוצאות מיותרות, לבצע סדרי עדיפויות בתשלומים ולנהל את העסק בצורה מאורגנת ומסודרת מבחינה כספית.

התחזית העסקית גם מאפשרת היערכות מוקדמת למצבים בהם מצב תזרים המזומנים בעסק עלול להיות בעייתי ולחפש לכך פתרון בעוד מועד. 

במידה והעסק מעוניין לגייס הון ממשקיעים או יזמים ניתן להציג להם את התחזית העסקית, את הרווחים הצפויים ואת ההוצאות שלצידם. כך יוכלו המשקיעים לבצע ניהול סיכונים לגבי נכונות השקעתם בעסק. דרך התחזית העסקית ניתן לנתח אלו ממוצרי החברה הינם הנמכרים ביותר ואלו אינם נמכרים כהלכה ולבסס דרך נתונים אלו את התוכנית העסקית, השיווקית והפיננסית של העסק.

יתרונות התחזית העסקית לטווח הקצר והארוך

 • מסייעת לעסק לקבוע יעדים ומטרות בראייה כוללת של כל השנה. כך יכול העסק לחלק את השנה לשבועות וחודשים ולקבוע לכל תקופה.  בטווח הקצר או הארוך יותר, את היעדים שלה. דרך זה ניתן לעקוב בצורה הדוקה על ההתנהלות הכלכלית של העסק וליצור שינויים או שיפורים כשהנתונים בשטח אינם מספקים. 
 • מהווה בסיס לאסטרטגיות עסקיות שונות  – כגון: קביעת יעדי מכירות לפי תקופות, הקצאת כספים לשיווק ולפרסום, העסקת יועץ עסקי וכדו'.
 • מאפשרת התייעלות וחיסכון כספי  לאור נתוני התחזית העסקית יכול עסק לצמצם את מצבת העובדים שלו או לסגור סניפים במהלך השנה או בתקופות שהוא יודע מראש שתהינה חלשות מבחינת הכנסות. כך יכול העסק לחסוך כספים, שאותם יוכל להשקיע בתחומים אחרים.
 • כלי מצוין לקבלת החלטות עתידיות מתוך ניתוח הנתונים ניתן לקבל בעזרתם החלטות מושכלות ומבוססות על מהלכים עתידיים הקשורים גם להרחבת העסק ולגיוון מוצריו העתידיים.
 • העסק יכול להעריך האם שווה לו להמשיך בפעילותו בעיקר במקרה של עסקים קטנים או חדשים התקופה שעד יצירת הרווחים הינה קשה מבחינה הישרדותית.
  לעסק כזה, למשל, התחזית העסקית יכולה להצביע על מצבו האמיתי בשוק – האם הוא פועל רק להחזרת ההשקעה או כבר הגיע לשלב של יצירת רווחים ובהתאם לכך, להחליט על עתידו. בנוסף, בעזרת אימון עסקי לעסק קטן, ניתן ליצור תחזית עסקית בצורה מדויקת.

אינפוגרפיקה יתרונות התחזית העסקית לטווח הקצר והארוך - fronits ייעוץ עסקי

איך עושים תחזית עסקית באופן עצמאי?

מחשבים את הוצאות העסק – כשבהן כלולות:

 • ההוצאות הקבועות – שהן תשלומי עירייה שונים, חשמל, שכר דירה וכדו'. מעריכים את ההוצאות הללו לפי נתוני העבר ובהתבסס על ההנחה שהן לא ישתנו.
 • ההוצאות המשתנות – שהינן קשורות לניהול העסק במהלך השנה ואיפשור קיומו בשוק (הוצאות תפעול, משכורות וכדו').
 • הוצאות הקמה – הוצאות ראשוניות על העסק במידה ומדובר בעסק חדש. אם העסק צפוי להתרחב בשנה הקרובה יש להחשיב גם כן הוצאות מסוג זה.
 • מחשבים את הכנסות העסק – הכנסות ורווחים של כל אחד ממוצרי העסק. מסתמכים על נתוני העבר של ההכנסות בכל חודש וממה הן הורכבו. אם העסק מתעתד לפתוח עוד סניפים או להכניס מוצרים חדשים לשוק – יש להעריך גם את הכנסותיהם. הורדת סכום ההוצאות מסכום ההכנסות יצביע על רווחיות העסק.
 • הכנת תחזית תזרים המזומנים תחזית זו תצביע על תנועת המזומנים אל העסק ומתוכו החוצה. לפי הנתונים ניתן לראות מתי הוצאות העסק הינן גבוהות מעבר למצופה, האם העסק חייב לגייס הון להמשך פעילותו (למשל לקחת הלוואה לטווח קצר או ארוך) או ההיפך – מוטב שישקיע כספים בשל עודף תזרים מזומנים.

תחזית תזרים המזומנים כוללת:

 • הכנסות במזומן
 • תשלומים והוצאות במזומן
 • מאזן רווח והפסד המאזן כולל את נכסי העסק המצויים  בבעלות החברה, התחייבויות כספיות, ערך ההון העצמי של העסק (סה"כ הנכסים מינוס סה"כ ההתחייבויות).

יכול לעניין אתכם באותו נושא: יעוץ פיננסי לעסקים >> 

בעלי עסק קטן? | ייעוץ עסקי לעסקים קטנים >>

גלגל כתום עם פירוט שירותים הניתנים על ידי יועץ עסקי המומחים בייעוץ עסקי

Frontis - ייעוץ עסקי

Frontis - ייעוץ עסקי

חברת FRONTIS מקבוצת מרכז זיו לעסקים מובילה בתחום ייעוץ עסקי לעסקים. החברה מספקת שירותים לעסקים קטנים, בינוניים, חברות, ארגונים ועמותות. FRONTIS מלווה, מייעצת והולכת יד ביד עם הלקוחות אל עבר מטרותיהם כשהיא משתמשת במתודות מתקדמות, מביאה כלים הניתנים ליישום, תקשורת טובה והקשבה רבה.

מייסדת ומנכ"ל החברה, לילך זיו, יועצת עסקית, מלווה עסקים וחברות מתוך שליחות לעזור לאנשים להשיג רווחים ורווחה, ועושר ואושר. החל מ 2004 היא ליוותה אלפי לקוחות, שמעידים על הצלחות רבות ושביעות רצון גבוהה.

תחזית עסקית - תמונה ראשית Frontis

לייעוץ ומידע נוסף

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם:

השירותים שלנו :

דילוג לתוכן